svētdiena, 2014. gada 26. janvāris

Dabīgo, sintētisko vai skrūvējamo - kādu korķi izvēlēties?

Lai arī sintētiskie un skrūvējamie korķi nav nekas jauns, daudziem cilvēkiem tāpat pret tiem ir aizspriedumi. Tomēr nevajag baidīties no alternatīvajiem korķu veidiem. Piedāvāju apskatu par vīna korķiem.
Korķu vēsture
Korķus izmanto jau sen, tik pat cik pašu vīnu. Jau 5.gadsimtā p.m.ē. grieķi vīna trauku aizbāšanai izmantoja korķus. Traukiem pirmie aizbāžņi tika veidoti no ģipša vai darvas. Tieši pudeles un korķa apvienošana notika 17.gadsimta pirmajā pusē. Korķviļķis parādījās ap 1681.gadu (tērauda vītne, lai izvilktu korķi).
Korķozola korķis ir īpašs, unikāls. Tas ir antibakteriāls, elastīgs un blīvi noslēdz pudeli. Korķis nelaiž cauri gaisu un šķidrumu ne no iekšpuses, ne ārpuses. Un tas ir pietiekami izturīgs. Korķis ir korķozola miza. Zināmas ir vairāk kā 500 sugas, taču tikai viena ir derīga pārstrādei – Quercus Suber (no latīņu val.). Korķozols ir mūžzaļš dižskābāržu dzimtas, daudzgadīgs koks ar 4 – 7cm garām lapām, vidēji sasniedz 20m augstumu. Tā mūža ilgums ir 150 – 250 gadi. Korķozola meži sedz aptuveni 2,5 miljonus hektāru zemes, tas savvaļā aug Eiropas dienvidrietumos – Portugālē, Spānijā, Francijā, Itālijā un Āfrikas ziemeļrietumos – Marokā, Tunisijā, Alžīrijā. Korķim ir korķaina, bieza miza, kas visu laiku pieaug. Nogriežot mizu iegūst korķi, taču pašam ozolam netiek nodarīts nekāds ļaunums, jo pēc aptuveni 9 – 12 gadiem miza atkal ataug, un to atkal var nogriezt. Pirmo reizi nomizo koku, kad tas ir sasniedzis 25 gadu vecumu. Taču ne pirmā, ne otrā mizojuma miza ir derīga pārstrādei. Tikai trešās reizes mizojuma miza ir derīga korķa veidošanai. Koka mizu korķozolam var nogriezt 12 reizes.Kad koka miza ir novākta, to žāvē, apstrādā ar pelējumu un nogatavina. Tad izgriež korķi. Jo korķis ir garāks, jo ilgāk pudeli var uzglabāt. Korķis ir visdārgākais vīna pudeles aizbāznis. Tie ir dažādas kvalitātes. Vislabākie ir gludie korķi, kuriem neredz korķa tekstūru. Nākošie ir standart-korķi, kuriem ir redzamas korķa poras. Un zemas kvalitātes korķi, kuriem ir redzamas poras, kā arī izteiktas plaisas. Svarīgs faktors ir vīna pareiza uzglabāšana. Vīna pudele ir jānovieto horizontāli vai slīpi, lai vīns pieskartos korķim. Jo savādāk korķis sažūst, saraujas un laiž garām gaisu, kas veicina vīna oksidēšanos.
Kāpēc dabīgais korķis var sabojāt vīnu?
Pēdējā laikā arvien biežāk tradicionālo dabīgo korķi nomaina ar alternatīviem varaintiem no plastmasas, stikla, ļoti populāri ir kļuvuši skrūvējamie korķi. Par iemeslu tam, kā apliecina eksperti, ir problēma ar kvalitāti. Visi runā par pieaugušo vīna pudeļu skaitu, kurās ir korķēts vīns. Kā apstiprina statistika, no kopējā vīna pudeļu apjoma 7% ir ar korķa defektu.
Par iemeslu tam ir trihloranisols (Trichloranisol, TCA) - ķīmiska viela, kura var parādīties vīnā dabīgā korķa porainās tekstūras dēļ. Šāds vīns tiek uzskatīts par nederīgu lietošanai, tas nav kaitīgs cilvēka veselībai, bet korķa aromāts pilnībā nomāc vīna izsmalcināto buķeti, un to vairs nav iespējams baudīt. Tieši tāpēc restorānā pirms pasniegšanas someljē pats paosta korķi, lai noteiktu, vai vīns nav bojāts. Pieņemts, ka restorānos un veikalos korķētu vīnu samaina pret jaunu.
Kamēr dabīgais korķis bija vienīgais pudeles noslēgšanas veids, daudziem ražotājiem bija jācieš līdz 10% zaudējumu no kopējā vīna pudeļu apjoma. Tagad rodas arvien vairāk piekritēju citu materiālu korķiem, kas pozitīvi ietekmējis dabīgo korķu kvalitāti, jo ievērojamais pieprasījuma kritums pēc dabiskas izcelsmes korķiem lika industrijai aizdomāties par to kvalitāti.
Alternatīvie korķu veidi
Iesaku nebaidīties iegādāties vīnu ar sintētiskajiem un skrūvējamajiem korķiem. Vīni, kuriem nav dabīgais korķis, nav sliktākas kvalitātes, kā daudzi uzskata, tieši pērkot vīnu ar sintētisko vai skrūvējamo korķi ir mazāka iespēja, ka vīns būs korķēts.
Sintētiskais korķis
Tas tiek ražots no polimēru materiāliem, kas noturīgi pret spirtu vidi. Ar šādu korķi pilnībā tiek izslēgta "korķa slimības" iespējamība, tas nelaiž cauri skābekli un novērš vīna oksidāciju.
Skrūvējamais vāciņš
Skrūvējamais vāciņš ir ļoti populārs aizkorķēšanas veids, kas īpaši izplatīts tādās vīna ražotājvalstīs kā Austrālijā un Jaunzēlandē. Vāciņš der jauniem vīniem ar vieglu, augļainu raksturu, kuriem ir īss uzglabāšanas laiks, apmēram 2-3 gadi. Ļoti ērts variants, jo nav vajadzīgs korķviļķis.
Stikla korķis
"T" veida korķis no stikla, apvilkts ar plastiku, lai korķis blīvi piekļautos pudelei. Smalkais un elegantais korķis no stikla ieguvis popularitāti Austrijā, Vācijā un Itālijā. Ļoti dārgs produkts.
Atceries, ka vīniem, kuriem ir uzglabāšanas potenciāls, vēlams būt aizkorķētiem ar dabīgo korķi, jo tikai korķis no korķozola ļauj vīna pilnveidoties un gadu gaitā iegūt izcilu aromātu. Tomēr daži vīndari uzskata, ka alternatīvie korķu veidi nekavē vīna pilnveidošanos uzglabāšanas laikā.